Web Tasarımın Temel İlkeleri
Web sitesi hazırlarken alt yapısının düzgün sağlanması ve tasarımın kullanılabilirliğe uygun olması önemlidir.

Web Tasarımın Temel İlkeleri
 

İçerik
 
Web sitelerinde içerik en ön planda olan ilkelerdendir. Güzel ve orijinal tasarıma sahip bir web sitesi yetersiz sıkıcı ve alakasız içeriğinden dolayı ziyaretçi kaybedebilir.
Siyete gelen ziyaretçi talep ettiği bilgileri alarak çıkmalıdır. Ve site içeriğinde kullanılan bilgiler uzun sıkıcı ve kopya olmamasına özen gösterilmelidir.
 
Tasarım
 
Web sitenizde logo banner,menü gibi alanların nerede olacağına karar vereceğiniz aşamadır. Web sitenizin ara yüzü sade ve şık bir şekilde tasarlanmalıdır. Web siteniz sizin internetteki kimliğinizi yansıtacağından tasarımına özen gösterilmelidir.
 
İşlevsellik
 
Ziyaretçi web sitenize girdiğinde ana sayfa üzerinden tüm sitelere ulaşabilmeli ve iç sayfalardan diğer sayfalara linkler verilmelidir. Sayfalar arasında geçiş yaparken geri butonunu kullanmaya ihtiyacı kalmamalıdır.
 
Kullanılabilirlik
 
Web sitesi hazırlanırken ziyaretçi gözünden bakılmalı ve kullanım kolaylığına önem verilmelidir.
Sitende ki yazılar kolay okunmalı rengi, büyüklüğü, arka planı iyi ayarlanmalıdır.
 
Tarayıcı Uyumluluğu
 
Hazırlanan web sitelerinin görüntülenmesi için web tarayıcısına ihtiyaç vardır. Sitenize gelen ziyaretçinin hangi tarayıcıyı kullanacağını bilmeniz neredeyse imkansızdır. Bu nedenle web siteniz tüm tarayıcılarla uyumlu olmalıdır.