Web Sitesi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Web sitesinizi yaptırmadan önce alan adı, hosting, fiyatlandırma, tasarım, teknik destek gibi konulara hakim olmanız sizin için avantaj sağlayacaktır.

Domain (Alan Adı)
 

Sitenin internetteki adını belirlemek gerekir. Örn: www.integralbilisim.com
 
Domain adreslerini kendiniz domain satan firmalardan alabileceğiniz gibi web tasarım yaptırdığımız şirketlerden de talep edebiliriz.
 
Hosting (Web Alanı )
 
Hosting web sitenizin sunucularda saklandığı alandır. Hosting ihtiyacınızı web sitenizi yaptırdığınız firmalardan karşılayabileceğiniz gibi kendi sunucunuzu da alabilirsiniz fakat maliyeti çok yüksek olacağından sadece sitenizi barındıracak alanı kiralamanız sizin için avantajlı olacaktır.
 
Web Sitesi Tasarımı
 
Web sitenizin tasarımının ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde olmalıdır.
 
Örnek olarak bir otel sitesi tasarlatmak istiyorsanız rezervasyon sistemi, konum, referanslar gibi alanların mevcut olması gerekir.
 
Web sitenizde fazla içerik olması çok iyi bir tasarıma sahip olduğu anlamına gelmez. Sitenize gelen ziyaretçileriniz bu kargaşadan sıkılabilir ve sitenizi terk edebilir. Bunun için sade ve ihtiyaçları karşılayan tasarımlar tercih edilmelidir.
 
Teknik Destek
 
Web sitenizi yaptırdıktan sonra ileriye dönük yaşayabileceğiniz sorunlar için teknik desteğe ihtiyacınız olabilir. Sitenizin güncellenmesini istediğiniz de iletişime geçebileceğiniz birilerinin olması çok önemlidir. Bunun için teknik destek veren firmalar ile çalışılmalıdır.
 
Fiyatlandırma
 
Web sitenizin toplam maliyeti alacağınız hizmete göre değişiklik gösterebilir. Alan adı ücreti, hosting ücreti, web tasarım bedeli, teknik destek gibi hizmetler ayrı olarak fiyatlandırılabileceği gibi paket olarak da fiyatlandırılabilir. Daha sonradan sürpriz fiyatlarla karşılaşmamak için çalışmaya başlamadan önce fiyat teklifi alınmalıdır.
 
Dikkatli Olunması Gereken Konular

Web sitenizin görüntüsü oldukça önemli bir konudur. Sayfanıza giriş yapan müşterileriniz ilk olarak web sitenizin tasarımını görecek ve kafasında sizin profilinizi/prestijinizi canlandıracak. Sonunda ise kararını buna göre verecektir. Firmanızın müşterilerine sunduğu hizmet kalitesi çok önemlidir. Her firma hizmet verebilir fakat bu hizmeti nasıl sunduğu önemlidir. Web siteniz sizin müşterilere sunduğunuz hizmetin kalitesi yansıtır.