Türkiyede İnternet Sitelerinin Tarihi

Türkiye de ilk geniş alan ağı bazı üniversiteler ve akademik kuruluşlar tarafından kullanılmıştır. Kullanılan bu ağın hat kapasitesi bir müddet sonra yetersiz hale geldiğinden dolayı 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK yeni bir proje başlatarak ilk deneme bağlantısını HOLLANDA' ya yapmıştır.
 

Türkiye nin ilk internet bağlantısı tam 22 yıl önce 12.04.1993 tarihinde 64 Kbps kapasiteli kiralık hat ile ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı sistemlerinde ki yönlendiriciler ile Amerika'da National Science Foundation Network ' e TCP/IP protokolü üzerinden gerçekleştirildi.

1997 yılından sonra Türkiye' de ticaret hayatı da internet kullanmaya başmış ve ardından da bankalar müşterilerine kişisel internet bankacılığı hizmeti vermeye başlamışlardır.

Öte yandan birçok günlük gazete, dergi mecmua ve basılı yayınlar internet üzerinden yayın yapmaya başlamışlardır. Yine aynı yıllarda her ne kadar Türkiye'de ki internet bağlantı hızı düşük olsa da internet ile Radyo ve TV yayımcılığı popüler olmaya başlamış ve sürekli gelişerek bugünlere gelmiştir.
 
Türkiye'de internet servis sağlayıcılar üstünden internet hizmeti alan ve internetten ulaşılabilen ticari işletme sayısı "1997 yılının sonlarına doğru" tahmini olarak 10 bin sayısına internete bağlı bilgisayar sayısı ise 30 bin sayısına, her internet bağlantısından ortalama 8 kişinin faydalandığı düşünülürse tahmini olarak internet bağlantısı kullanan kişi sayısı 250 bine ulaşmıştır diyebiliriz.

Türkiye'de öne çıkan sahibinden.com, eksisozluk.com, siberalaem.com gibi Türk internet siteleri 1990 ile 2000 li yılların başlarında internet üzeriden hizmet vermeye başlamışlardır.
 
1997 yılının sonlarına doğru 250 bin kişi olarak tahmin ettiğimiz internet kullanıcıları, 2015 yılından 30 milyon kişiye ulaşmıştır diyebiliriz..
Bugünler de artık internet ülkemizde ve dünya da insanların vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

İnsanlar interneti her yerde kullanmak ta hayat tarzlarını internet üzerinden herkes ile paylaşmaktalar. Farklı yapıda kültürde insanlar birbirlerini internet üzerinden tanıyarak dostluk ve arkadaşlık dahi kurmaktalar. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım siteleri milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta ve insanlar her gün her saat hatta her dakika bu sosyal paylaşım sitelerinde özelden genele her şeyi paylaşmaktalar.
 
İnternetin bu kadar yaygın olduğu bir zamanda ticari faaliyet yapan her kuruluş kendi web sitesini web tasarım yada yazılım firmalarına yaptırarak insanların kendilerine ulaşabilmesi için internet dünyasında yerini almaktadır.

Ticari işletmeler için web tasarım seçenekleri çok gelişmiş olup ister hazır web sitesi isterse özel yazılım olarak tercih de bulanabilme olanağı işletmelere web yazılım, web tasarım firmalarınca verilmektedir.
 
İntegral Bilişim ve Yazılım hizmetleri olarak biz, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda isterlerse özel web tasarım ve yazılım, isterlerse hazır web tasarımı ve yazılımı olarak hizmet vermekteyiz.
 
Türkiye'de 1991 yıllarında başlayan ve bugünlere kadar gelen internet her geçen gün gelişerek ve değişerek tüm dünya da insanların vazgeçilmezleri arasına girmektedir.
Gelişen ve değişen dünyada insanlar internet ağı vesilesi ile istedikleri her bilgiye ulaşabilmektedir.