Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive tasarım masaüstü bilgisayar, tablet, mobil cihazların ekran çözünürlüklerine uygun olarak görüntüleme kolaylığı sunan web tasarımıdır.

Son yıllarda ismine sıkça denk geldiğimiz responsive tasarım, ilk olarak 2010 senesinde adını duyurmuş ve son yıllarda da dünyada popülaritesini oldukça arttırmıştır. Yeni çıkan teknolojilerin katkılarıyla telefon ve tablet gibi cihazların kullanımı artması sonucunda responsive tasarıma duyulan ihtiyaç artış görülmüştür.
 
Yeni çıkan teknolojilerin katkılarıyla telefon ve tablet gibi cihazların kullanımı artması sonucunda responsive tasarıma duyulan ihtiyaç artmıştır.
 
Responsive Tasarımın Avantajları
 
Kullanım Kolaylığı
 
Responsive tasarımın en mühim niteliklerinden birisi de web sitenizin esnek olmasını sağlayarak farklı boyutlardaki ekranlarda rahatlıkla gezinilebilmesidir. Ziyaretçinin ekranı büyültme veya küçültme gibi ihtiyaçlara gerek duymadan yukarı ve aşağı hareketlerle gezinmesini sağlar.Siteniz müşterilerinize sunduğunuz kaliteyi arttırmak için, ekranın büyüklüğüne göre görsel materyalleri, kullanılan içeriği tekrar boyutlandırır ve kaydırır. Böylece müşterileriniz hangi tür cihazla sitenizi geziyorsa gezsin zorlanmayacak ve yazıları rahatça okuyabilecek.
 
Kolay Güncelleme
 
Farklı çözünürlükteki cihazlar için ayrı ayrı site yaptırmak yerine tek bir responsive tasarım web sitesi tek alan adı altında bütün cihazlarda hizmet verebilirsiniz. 
 
Bu şekilde web sitenizin güncellenmesi de daha kolay olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu
 
Web sitenizin arama motorlarının istediği yapıya kavuşmasını sağlamak arama sonuçlarında daha hızlı gerçekleşecektir. Responsive tasarım ile bu özelliği sitenize katabilirsiniz.
 
Düşük Maliyet

Responsive tasarım sayesinde web sitenizde yapacak olduğunuz güncellemelerinizin ekonomik maliyeti daha düşük olacaktır. Bunun nedeni ise sitenizin tüm cihazlarda kullanılabilmesidir. Bu sayede web sitesi yaptıracağınız zaman, sitenizin birçok sürümünden doğan maliyetlerden kurtularak tek bir site için gereken şekilde ücretlendirilirsiniz.

Sosyal Paylaşımlar

Responsive tasarımda site sahibi olan kişi, sosyal paylaşım siteleri üzerinden oluşabilecek bağlantıları tek bir URL'de toparlayabilir. Yani aynı konunun değişik sitelerden değişik URL'lerle paylaşılması yerine tek bir siteden tek bir URL ile paylaşım ve bunun neticesinde site sahibi olan kişinin daha basit bir biçimde paylaşım ve yorumlara erişebilmesidir. Böylece şirketler, müşterilerin yorum ve önerilerini değerlendirerek ürünlerini veya hizmetlerini geliştirebilirler.