Patent Tescili
En Doğru Patent Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Herhangi bir tasarımın işletmeniz adına kayıt altına alınması için yapılan patent tescili işlemleri, ulusal ve uluslararası alanda haklarınızın korunması için oldukça önemlidir. Dünya üzerinde yüz yıldan uzun süredir devam eden patent hakları ile keşfiniz ile ilgili tüm haklarınız sizin izniniz olmadan kullanılamaz. Özellikle sanayi türü ürünlerde büyük bir boşluğu tamamlayan patent tescili işlemleriyle üründen sağlanan gelirden fayda elde etmeniz sağlanmaktadır. Sadece ticari keşifler için tercih edebileceğiniz patent tescili başvurularında dikkatli olmak gerekmektedir.

Patent Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent tescili işleminin en doğru şekilde yapılabilmesi için öncelikle titiz bir incelemenin yapılması gerekmektedir. Bu inceleme için İntegral Kalite Danışmanlık ve Bilişim Hizmetlerinden en profesyonel desteği alabilirsiniz. Patent başvurusu için 8 sınıftan birine uyan bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Şekil şartlarını sağladığınızda Türk Patent ve Marka Kurumu'na ( TÜRKPATENT ) başvuru yapmanız gerekmektedir. Tescil başvurusu yapılacak ürünün daha önceden tescil edilmemesi gerekmektedir. TÜRKPATENT' in incelemesi ve onayından sonra patent tescili işlemi tamamlanır. Birçok aşaması bulunan patent tescili işleminin belli bir bilgi birikimi ile başarıya ulaştırması mümkündür.

Patent Tescili Başvurusu Öncesi Yapılacak İşlemler

Patent tescili başvurusu için yapılması gereken işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Patent vekili, patent tekniği ile ilgili araştırma yapar.

-Yapılan ön araştırma olumlu ise buluş sahibi buluşu ile ilgili ayrıntılı bir taslak hazırlar, resim çeker.

-Daha sonra patent vekili aldığı bilgi ve belge ile patent tarifnamesini hazırlar. Karşılıklı görüşmeler sonucu tarifnamenin son hali hazırlanarak patent tescili başvurusu yapılır.

-Başvuru öncesi TÜRKPATENT'e başvuru ücreti ödenir. Ücretle beraber başvuru dilekçesi, patent tarifnamesi hazırlanarak TÜRKPATENT'e başvuru iletilir.

-Başvuru sahibi daha sonra resmi araştırma için ücret ödeyerek araştırma talebinde bulunur.

Araştırmanın olumlu sonuçlanırsa Tescil Belgesi düzenlemek için TÜRKPATENT'e ücret ödenir. Ücretin yatırılması ve incelemenin sonuçlanmasından sonra tescil belgesi alınır.